Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Kitabı okumadan önce konusu hakkında hiçbir bilgiye sahip değildim. Türk Edebiyatımızın mihenk taşlarından olduğunu bilmekle birlikte hasta bir gencin duygu dünyasına yer verildiğini, bahsedilen koğuşun sandığım gibi hapishane koğuşu olmadığını kitabın sonlarında anlayabildim.

Yazmaya başlamadan önce “Peyami” ne demektir diye düşünüp internette araştırdım. Birkaç farklı sitede “haberle ilgili” veya “haber getiren” gibi manaları olduğunu gördüm. Bununla birlikte TDK sitesinde farklı sözlüklerde de aramama rağmen hiçbir sonuca ulaşamadım. Beğenmediğim yeni tasarımının yanında bu eksikliği de TDK’ya yakıştıramadım.

Tanpınar’ın “acının ve ıstırabın yegâne kitabı” olarak nitelediği eser “insan ruhunun derinliklerinde ve labirentlerinde dolaşan ilk roman” olarak değerlendiriliyor Türk Edebiyatında.

Romanın genç kahramanı ayağındaki rahatsızlıktan ötürü uzun süreli, ağır tedaviler görmektedir. Akrabası olan Paşa’nın Erenköy’deki köşkünde bir süre zaman geçirir. Paşanın yaşça büyük kızı Nüzhet gencin hoşlandığı ve beğendiği ancak kardeş gibi büyüdüklerinden duygularını açamadığı birisidir. Nüzhet bir zaman sonra doktorla evlenir ve Berlin’e taşınır. Genç bir yandan tedavisi yedi (7) yıl süren ayağının kesilme noktasına gelmesi karşısında çok acı çekerken öte yandan Nüzhet’de yaşadıkları karışık durumdan dolayı yokluğunda yalnızlıktan mustarip olur.

Hikâyede yaşananlar aslında çok karmaşık olaylar bütünü değil. Romanı öne çıkaran kahramanın ruhunda yaşadığı ıstıraptır. Okuyucuyu o kasvetli, çaresiz bazen de umutlu bir halet-i ruhiye ye sokarken hasta bir genç ile empati kurmaya sevk ediyor.

Peyami Safa’nın okuduğum ilk romanı ama son olmayacak. Kitapta eski Türkçe diyebileceğimiz kelimeler bol bol yer alırken dipnotlarda anlamları açıklanmış. Dili gayet anlaşılır ve akıcı bir kitap. Yayınevini de kutlamak gerekir. Okumaktan bol keyif aldım, herkese tavsiye derim.


Tags:  


Ebülten

Haftalık Ebültene Abone Olun, Laravel hakkında gelişmelerden haberdar olun.